Meer nieuwsberichten
- donderdag 25 februari 2021
Maak geen verschil met je stem!
- dinsdag 9 februari 2021
Doorbraak: mogelijk toch Nederlands paspoort voor 'pardonners'
- woensdag 3 februari 2021
Inburgeraars in de knel door coronacrisis
Steun ons
Geen klare maar rare taal | Column taalcoach Irene Wing Easton

Ge-waarom
Ik herinner me nog goed hoe mijn kinderen in een bepaalde fase van hun leven niets anders deden dan vragen: 'Waarom?' In de opvoedingstijdschriften en boeken las ik over het nut van deze fase, hun ontdekkingstocht door het leven en ga zo maar door. Voor ouders is het best vermoeiend, al dat ge-waarom. Ze moeten er wel eens van zuchten.
Friet met mayo
Voor school moet Yara zinnen lezen en zeggen of deze 'waar' of 'niet waar' zijn. Je denkt, dat doen we even, zo’n oefening is zo gebeurd. Niet dus. In de zin 'Marie wil afvallen, dus eet ze friet met mayonaise' lopen we al tegen het eerste probleem aan. 'Afvallen', Yara zegt het enthousiast. Natuurlijk, zij is zo slank, zij hoeft niet over afvallen na te denken. 'Afvallen', mompelt ze nu wat bedachtzamer…en dan begrijp ik dat zij het antwoord niet weet. 'Friet en mayonaise' kent ze maar afvallen…'Weet je niet wat het woord betekent?', vraag ik. 'Jawel! Maar ik begrijp de zin niet want afval dat is toch...'
Gezucht en gesteun
Het is niet de eerste keer dat ik moet uitleggen dat een zelfstandig naamwoord weer iets totaal anders kan zijn dan een werkwoord. Het kost een paar minuten voordat ik het helder heb en ik zie hoe het Yara verwart. 'Waarom?' Dat heeft ze me al zo vaak gevraagd bij dergelijke situaties. 'Omdat Nederlands geen klare maar rare taal is.' 'Wat is klare?' 'Een ander woord voor 'duidelijk'. 'Waarom hebben jullie meerdere woorden voor één betekenis?' 'Zucht.'
Het komt goed
Vluchtelingen beginnen in Nederland in feite opnieuw met hun leven. Ze moeten wennen aan de nieuwe cultuur en aan de taal. Zelf ben ik opgegroeid met het Nederlands, veel zeg of schrijf ik op de automatische piloot. Als taalcoach moeder ik een beetje over Yara en dus beantwoord ik haar 'ge-waarom' en weet dat het net als bij mijn kinderen uiteindelijk wel goed komt.
Ook vrijwilliger worden?
Gerelateerde artikelen
- Eind goed, al goed | Column taalcoach Irene Wing Easton
- Eerste keer | Column Irene Wing Easton
- Gedeelde vreugde | Column taalcoach Irene Wing Easton
- Bibberend naar de supermarkt | Column Irene Wing Easton
- Op een andere manier | Column taalcoach Irene Wing Easton
- Te mooi om waar te zijn | Column taalcoach Irene Wing Easton
- Doe de netwerk-dans | Column Irene Wing Easton
- Dirigent, tekenaar én acteur | Column taalcoach Irene Wing Easton
- Column taalcoach Irene: Foutje, bedankt?
- De Ontknoping | Column taalcoach Irene Wing Easton
- Wie is er zwanger? | Column taalcoach Irene Wing Easton
- Kijk uit voor de cursus | Column taalcoach Irene Wing Easton
- MARGHABA! | Column taalcoach Irene Wing Easton
- Vergeet mij niet | Column taalcoach Irene Wing Easton
- Spannende examens | Column Irene Wing Easton
- Zeg het met een plaatje | Column taalcoach Irene Wing Easton
- Wat een lol | Column taalcoach Irene Wing Easton
- Daar wil ik liever niet over praten | Column taalcoach Irene Wing Easton
- Buiten het boekje | Column taalcoach Irene Wing Easton
- Een 'gewone' maandag | Column taalcoach Irene Wing Easton
- Ontmoeting in de bibliotheek I Column taalcoach Irene Wing Easton