Een kind sluit je niet op
Kinderen horen vrij en beschermd te zijn. Toch wil Nederland in de wet de mogelijkheid behouden om kinderen die asiel aanvragen op te sluiten. Wij komen in actie. Samen met andere organisaties en scholen schrijven we brieven aan de Tweede Kamer. Onze boodschap? Kies voor opvang zonder detentie!
Dit is er aan de hand
Op 12 juni gaat het Europese asiel- en migratiepact in. Vanaf dat moment gelden er strengere regels aan de buitengrenzen van Europa. Een deel van die regels ligt vast op Europees niveau. Maar landen maken ook eigen keuzes. Het opsluiten van vluchtelingenkinderen is zo’n regel waar een land zelf over beslist.
Dat Nederland de optie in de wet wil laten om sommige kinderen en hun ouders in detentie te plaatsen, is dus een keuze. Geen verplichting.
Inmiddels heeft minister Van den Brink toegezegd dat kinderen niet in detentie horen. Maar dit mag niet bij een mondelinge toezegging blijven. Wij willen dat de mogelijkheid om kinderen op te sluiten geheel uit de wet gehaald wordt.
Kom ook in actie!
Samen met onder andere Amnesty International en Defence for Children zijn we een brievenschrijfactie gestart. Met brieven aan Kamerleden willen we een duidelijke boodschap overbrengen: kies voor opvang zónder detentie. Ook meedoen?
De gevolgen voor kinderen in detentie
Depressie en PTSS
Door de stress en onzekerheid lopen kinderen een veel groter risico op angst, depressie en trauma’s.
Minder goed ontwikkelen
Zonder vrijheid en veiligheid kunnen kinderen zich minder goed ontwikkelen, zowel op school als in hun dagelijks leven.
Fysieke problemen
Door de langdurige stress hebben kinderen vaker te maken met klachten zoals hoofdpijn, ondervoeding, buikpijn en een verzwakt immuunsysteem.
Veelgestelde vragen
Mag Nederland kinderen zomaar opsluiten?
Vanuit het Europese asiel- en migratiepact zijn er strenge eisen verbonden aan het eventuele opsluiten van kinderen. Zo mogen minderjarige kinderen alleen in ‘uitzonderlijke omstandigheden’ en voor ‘zo kort mogelijke duur’ in detentie gezet worden. Maar het plaatsen van kinderen in detentie is hoe dan ook in strijd met het internationale recht en het VN-Kinderrechtenverdrag.
Waarom worden kinderen opgesloten?
Het is een strenge maatregel van de overheid om te controleren wie Nederland binnenkomt.
Welke kinderen worden mogelijk opgesloten?
Het gaat om vluchtelingenkinderen en hun ouders die via Schiphol arriveren. Zij hebben bijvoorbeeld papieren die niet kloppen of komen uit herkomstlanden waar het Europese inwilligingspercentage niet heel hoog is (20% of minder). Maar dit inwilligingspercentage zegt in de praktijk weinig over het gevaar dat deze gezinnen lopen.
Waar worden de kinderen mogelijk opgesloten?
De plannen gaan over plaatsing in een detentiecentrum in Zeist.
Wat kan ik doen tegen het opsluiten van kinderen?
Je kunt onze voorbeeldbrief ondertekenen en zoveel mogelijk mensen in jouw omgeving oproepen om hetzelfde te doen. Motiveer ook scholen of sportclubs bij jou in de buurt om de actie te steunen. Hier vind je een toolkit met alle informatie die daarvoor nodig is.
Doe ook mee!
Met de brievenactie willen we duidelijk maken dat Nederland deze morele grens niet over mag gaan. De brieven worden binnenkort persoonlijk overhandigd aan de Kamerleden in Den Haag.
Doe mee en onderteken de brief