Menselijk drama gevolg van gebrekkig Europees asielbeleid
Handelen in tijden van crisis
Deze tragedie is volgens Abdeluheb Choho, directeur van VluchtelingenWerk Nederland, het gevolg van een gebrek aan een goed asielbeleid in Europa. "Als je er een beetje cynisch over bent zeg je dat Europa alleen handelt als er een crisis is. Nu staat men nog toe dat er dagelijks mensen op zee of in een volgende vrachtwagen overlijden."
Geen levensgevaarlijke reis
VluchtelingenWerk pleit al langer voor veilige routes naar Europa. In plaats van vluchtelingen af te weren en tegen te houden zouden staten voor vluchtelingen de mogelijkheid moeten bieden op veilige wijze bescherming te bereiken. Ze moeten bescherming kunnen krijgen zonder een levensgevaarlijke reis te hoeven afleggen. Nu is het zo dat volgens Europese afspraken het Dublin-verdrag bepaalt dat het eerste land waar een vluchteling binnenkomt verantwoordelijk is voor de asielprocedure.
Het probleem van Zuid-Europa
In de praktijk betekent het Europees beleid dat de Zuid-Europese landen, zoals Griekenland en Italië, onevenredig veel vluchtelingen moeten opvangen. ‘Nu is het alleen een probleem van Zuid-Europa. We
Eerlijker systeem verdeling
VluchtelingenWerk vindt dat er sprake moet zijn van een eerlijker systeem, een solidariteitssysteem dat bepaalt dat vluchtelingen eerlijk worden verdeeld over de Schengenlanden. ‘De bescherming van vluchtelingen is een verantwoordelijkheid van de internationale gemeenschap als geheel en moet niet op de schouders van een
paar staten terecht komen’, meent Choho.