Nieuws, 16 februari 2016

Slotbijeenkomst Startbaan: met trots weer vooruit

De ballonnen in de zaal illustreren de feestelijke stemming tijdens de slotbijeenkomst van project Startbaan. Na drie jaar is het banenproject ten einde en het doel ruimschoots behaald: niet de beoogde zeshonderd, maar 789 vluchtelingen betraden de afgelopen jaren de Nederlandse arbeidsmarkt.
placeholder

Startbaanpartners kijken vol trots terug op het succesvolle project, maar realistisch vooruit op de grote taak die de komende jaren op hen wacht.

Bekijk snel de resultaten in een oogopslag

UAF en VluchtelingenWerk

Schrijver en filmmaker Bahram Sadeghi is dagvoorzitter en rijgt het volle programma met sprekers, interviews en presentaties moeiteloos en met humor aaneen. In zijn openingswoord vat Sadeghi het belang van project Startbaan - een gezamenlijk project van Stichting voor Vluchteling-Studenten UAF en VluchtelingenWerk Nederland - treffend samen: ‘Hoe je het wendt of keert: vluchtelingen zijn hier, zij horen bij Nederland en iets wat ook bij Nederland hoort is een baan. Wij moeten die twee bij elkaar zien te brengen.’

Vluchtelingen tellen mee

En dat is precies wat de 210 vrijwillige jobcoaches van VluchtelingenWerk en UAF de afgelopen jaren hebben gedaan. Bernard ter Haar - directeur-generaal sociale zekerheid en integratie op het ministerie van Sociale Zaken - voert het woord namens minister Lodewijk Asscher: ‘In 2013 wisten we nog niet hoe belangrijk de ervaring van drie jaar Startbaan in 2016 zou zijn. Die ervaring kunnen we nu heel goed inzetten. Vandaag de dag praten we over vluchtelingen in termen van problemen en grote getallen. Het is belangrijk dat we met elkaar denken in termen van mensen: mensen die iets kunnen, mensen die graag willen, mensen die energie hebben. Die energie moeten we behouden. Laten we zorgen dat vluchtelingen snel het gevoel krijgen dat ze meetellen. We vieren vandaag het succes van bijna achthonderd mensen, maar hebben de komende jaren nog duizenden mensen te gaan. Vandaag mogen we een feestje vieren, maar na het feestje moeten we gewoon weer heel hard aan het werk.’

Duurzame ondersteuning

Om ook succesvol in de toekomst te blijven, pleit de voorzitter van VluchtelingenWerk Nederland Jan van Zijl daarom voor duurzame ondersteuning. ‘De afstand van getraumatiseerde vluchtelingen tot de arbeidsmarkt is groot,’ stelt Van Zijl. ‘Onze vrijwilligers zijn op de hoogte van de bijzondere omstandigheden van vluchtelingen en juist dat maakt Startbaan zo uniek. In de afgelopen twintig jaar hielpen onze vrijwilligers tienduizenden vluchtelingen aan het werk. Wij zijn het goedkoopste reïntegratiebedrijf van Nederland en werken met de moeilijkste doelgroep op de arbeidsmarkt. Maar ook vrijwilligerswerk kost geld. Duurzame ondersteuning zorgt ervoor dat wij ook de komende jaren het verschil blijven maken.’

Droom verwezelijkt

Hoe succesvol project Startbaan is, wordt duidelijk in de vertoonde film over de jonge arts Firas Al Khoury. Tijdens het begin van Startbaan was het de droom van Firas om in Nederland als arts te werken. Vandaag de dag werkt hij als arts-assistent op de afdeling Hartchirurgie in een academisch ziekenhuis. In de film vertelt Firas hoe blij hij was toen hij in Nederland zijn eerste recept voorschreef. ‘Zonder Startbaan was mij dit niet gelukt. Je kunt wel alles willen, er hard voor werken en gemotiveerd zijn, maar als je niemand hebt die je steunt dan wordt het heel moeilijk.’

Vooroordelen ontkracht

Na het indrukwekkende optreden van de zestienjarige zangeres Nieloefaar Bahadori, is het de beurt aan directeur Boudewijn Poelmann van de Nationale Postcode Loterij (die het project mogelijk hebben gemaakt): ‘Project Startbaan gaat ons nauw aan het hart. Het is een project dat tegen veel vooroordelen ingaat. Heel veel mensen vertelden jullie dat het niet zou lukken en juist daarom is Startbaan door ons direct omarmd. Nu kunnen jullie zeggen: “Kijk naar die achthonderd voorbeelden en zie dat het ons wel degelijk is gelukt.” Daarmee zal Startbaan de komende jaren pas echt zijn waarde gaan bewijzen.’

Volwaardig meedraaien

Een derde van de bijna achthonderd vluchtelingen in project Startbaan vond een betaalde baan, anderen vonden een stage- of werkervaringsplek. ‘Dat is geweldig, maar daar moet het niet bij blijven,’ zegt UAF-directeur Mardjan Seighali. ‘Vluchtelingen moeten de kans krijgen op een betaalde baan om volwaardig te functioneren in de Nederlandse samenleving. Het duurt nog steeds erg lang voordat vluchtelingen toegang krijgen tot een baan. Ik hoop dat dit project ons de kans geeft om verder voort te bouwen, maar daar is wel een denkomslag voor nodig. Daar ligt een taak voor de overheid, maar ook voor het bedrijfsleven en onderwijsinstellingen.’

Partners voor vluchtelingen

UAF en VluchtelingenWerk bouwden door Startbaan een groot netwerk op. De afgelopen jaren verbonden bedrijven als Manpower, Jumbo, Accenture, maar ook publieke instellingen als de Belastingdienst en ROC’s zich aan het project. Zo vertelt Jeffrey van Meerkerk - director Strategic Relations, Sustainability and CSR van ManpowerGroup - over het geslaagde tolkenproject waarin hoog opgeleide vluchtelingen worden ingezet als tolk tijdens de asielprocedures. 


VluchtelingenWerk-directeur Dorine Manson is blij met het opgebouwde netwerk en de initiatieven, maar stelt vast dat het netwerk ook broos is. ‘De komende jaren moeten we ons netwerk zien te verstevigen en uitbreiden, zodat ook de vluchtelingen die nu nog wachten op een baan zo snel mogelijk aan de slag kunnen. We zijn trots zijn op wat we met elkaar hebben bereikt, maar beseffen ook dat we de komende jaren voor een hele grote opgave staan.’
Van Ede&Partners zet zich daarom in de toekomst graag in voor vluchtelingen en bekrachtigt op het podium de samenwerking met VluchtelingenWerk Nederland.

Jobcoach en vluchteling

Na afloop van het programma vertellen jobcoach Joep Avontuur en vluchteling Madina Shariff over hun succesvolle samenwerking. Avontuur: ‘Madina had al een aantal stages gelopen binnen de zorg, maar een baan vinden bleek erg lastig. Als jobcoach is het heel belangrijk om iemand weer moed te geven. Iemand moet er zelf weer in gaan geloven.’ Mede door de praktische tips en het mentale duwtje in de rug, werkt Madina inmiddels al twee jaar in een zorginstelling. Madina: ‘Ik was onzeker in het begin en vroeg me af of het me wel zou lukken. Ik had zo lang niet gewerkt. Nu heb ik fijn werk en mijn Nederlands is door mijn baan ook erg vooruitgegaan. Joep hielp mij mijn vertrouwen weer terug te krijgen.’

 

 

De mooie resultaten van Startbaan kregen veel aandacht in de media. Ondermeer RTL Nieuws en Metro berichtten over het project. Kijk hier voor een uitgebreider mediaoverzicht.