Betere bescherming nodig voor Iraanse vluchtelingen

Nieuws

De overheid stelt beslissingen over asielaanvragen van Iraanse vluchtelingen uit. Geen uitzettingen, maar ook geen duidelijkheid. Dit lijkt een veilige keuze, maar biedt in werkelijkheid onvoldoende bescherming. En dat terwijl de situatie in Iran steeds gevaarlijker wordt. 

Man en kind kijken naar verwoesting gebouw in Iran, Tehran

Niet uitzetten is niet genoeg

Het ministerie van Asiel en Migratie kondigde op 20 maart een ‘besluit- en vertrekmoratorium’ aan voor Iraanse asielzoekers. De overheid neemt de komende zes maanden geen beslissingen en mensen worden niet uitgezet. Met het stopzetten van uitzettingen naar Iran zijn wij het eens. In de praktijk gebeurde dat al nauwelijks, omdat de Iraanse overheid geen reisdocumenten afgeeft.  

Maar dat is niet genoeg. Door asielaanvragen niet te behandelen, blijven mensen nog langer in onzekerheid over hun toekomst. Ze weten niet waar ze aan toe zijn en kunnen hun leven hier moeilijk opbouwen. 

Situatie in Iran verslechtert snel

De situatie in Iran wordt steeds onveiliger. De spanningen en het geweld in de regio nemen toe door de oorlog tussen Israël, de Verenigde Staten en Iran. Tegelijk treedt de Iraanse overheid hard op tegen mensen die protesteren of kritiek hebben.  

Steeds meer burgers raken gewond of komen om. Voor veel Iraanse vluchtelingen wordt terugkeer daardoor gevaarlijker. Zeker mensen die zich hebben uitgesproken tegen het regime lopen groot risico. Zij kunnen worden opgepakt, mishandeld of erger. 

Meer wachttijd, meer onzekerheid 

Het stilzetten van asielaanvragen zorgt voor extra wachttijd. Voor veel mensen komt dit bovenop een periode van maanden of zelfs jaren waarin ze al wachten. In die tijd kunnen zij hun leven nauwelijks opbouwen. 

Een tijdelijke maatregel geeft geen duidelijkheid en geen echte bescherming. Daarom vinden wij dat Nederland het beleid voor Iraanse vluchtelingen structureel moet aanpassen. 

Het is op dit moment onverantwoord om mensen terug te sturen naar Iran. Iedereen die oppositie heeft gevoerd of dat zou willen doen, verdient bescherming. Wij vinden daarom dat zij een vergunning moeten krijgen.

Frank Candel, Bestuursvoorzitter VluchtelingenWerk Nederland

Onze oproep

Wij roepen het ministerie op om Iraanse vluchtelingen beter te beschermen. Mensen die bij terugkeer gevaar lopen, moeten een verblijfsvergunning krijgen. Dat geeft rust, duidelijkheid en veiligheid. 

Iedereen heeft recht op bescherming als terugkeer gevaarlijk is. Juist nu moet Nederland die verantwoordelijkheid nemen. 

Wat is er aan de hand?

De Verenigde Staten en Israël voeren sinds 28 februari 2026 aanvallen uit op doelen in Iran. Iran reageert met aanvallen op Israël en op Amerikaanse bases in de regio. Ook in Libanon is het geweld toegenomen. Israël valt daar doelen van Hezbollah aan. Volgens berichten zijn in Iran duizenden doden gevallen.   

Alles over de situatie in Iran

Kom ook op voor vluchtelingen

Iedereen verdient een eerlijke behandeling en een veilige plek om te leven. Jouw donatie helpt ons om druk op de politiek te zetten voor een rechtvaardig vluchtelingenbeleid, duidelijke procedures en menswaardige opvang. Kom samen met ons op voor mensen op de vlucht.

Doneer direct

Een meisje in de opvang kijkt door het raam naar buiten